عمران

معماری

طراحی سازه

تحلیل سازه

انجام پروژه های دانشجویی
اموزش نرم افزار های عمران
پیام مدیریت : هر گونه کپی برداری از مطالب بدون ذکر منبع با لینک پیگرد قانونی به همراه خواهد داشت .

تشریح و توضیح انواع ملات آبی

 • دسته بندی: مقالات عمران و معماری
 • ۱۶ views بازدید
 • تشریح و توضیح انواع ملات آبی

  ۱- ملات شفته آهک : این ملات را با خاک شنی یا خاک حاصل از پی کنی و آهک مخلوط می کنند و به شکل شفته ساخته و در داخل پی می ریزند. مقدار آهک در این ملات حدود ۱۵۰ کیلوگرم آهک خمیر شده در هر مترمکعب خاک می باشد. از ملات شفته آهک در صورتی که با خاک شنی مخلوط شود و خاک این ملات از الک شماره ۱۰ عبور داده شود در دیوار چینی و سنگ کاری استفاده می کنند .

  ۲- ملات ماسه آهک : از مخلوط یک متر مکعب ماسه و ۲۰۰ تا ۲۵۰ کیلوگرم آهک خمیر یا پودر آهک و آب تشکیل شده و به شکل ملات ماسه و آهک مصرف می شود. مصرف این ملات هم مانند ملات شفته آهک با خاک شنی است.

  ۳- ملات ماسه سیمان : برای ساختن این ملات که امروزه از پر مصرفترین انواع ملات به شمار می آید، حدود ۲۰۰ تا ۳۵۰ کیلوگرم سیمان را در یک مترمکعب ماسه مخلوط نموده و به آن آب اضافه می نمایند و مورد مصرف قرار می دهند.

  ۴- ملات باتارد (حرامزاده) : این ملات از مخلوط یک مترمکعب ماسه و حدود ۱۵۰ کیلوگرم آهک خمیر و حدود ۲۰۰ کیلوگرم سیمان با آب بدست می آید. عیب این نوع ملات در این است که آهک موجود در آن با فلزات مورد استفاده در ساختمان مانند لوله های آب و غیره واکنش داده و باعث پوسیدگی و از بین رفتن آنها می شود.

  ۵- ملات ساروج : این ملات در ساختمان های قدیمی برای جلوگیری از رطوبت و آب بندی حوض، آب انبارها، خزینه حمام ها و دیگر جاهای ساختمان مورد استفاده قرار می گرفته است. مواد متشکله آن عبارت بوده از : پودر آهک ، خاکستر ، خاک رس و نوعی گیاه نی به نام لویی

  • نحوه ساختن دستی ملات ماسه و سیمان:

  ابتدا ماسه شسته را با عیار مناسب سیمان به صورت خشک مخلوط نموده و ۲ تا ۳ بار برگردان می کنند و سپس برای بار چهارم در موقع برگردان کردن با شیلنگ یا آب پاش به آن آب اضافه نموده و خوب مخلوط می کنند .


  توضیحات و راهنمای نصب :
 • ۰ نظر
 • مهندس شکوهی نیا


 •