عمران

معماری

طراحی سازه

تحلیل سازه

انجام پروژه های دانشجویی
اموزش نرم افزار های عمران

شبکات اجتماعی

آمار مطالب وب سایت

 • ۴۷ مطلب  تعداد مطالب :
 • 0 دیدگاه  تعداد نظرات :

آمار بازدید وب سایت

 • بازدید امروز : 14
 • بازدید دیروز : 91
 • بازدید هفتگی : 1616
 • بازدید ماهانه : 6454
 • بازدید کل : 192210

رپورتاژ آگهی تبلیغات بنری

  طراحی قالب وردپرس

پارتیشن یا دیوار جداکننده

مهمترین عملکرد دیوارها ، جداسازی کامل یا تقریبی فضاهای مختلف از یکدیگر است . این عملکرد که در نوع خودش بسیار ساده و با کاربردی از پیش تعیین شده است ، در محیط‌های مسکونی ، اداری و دیگر فضاها می‌تواند نقش مهمی را در دکوراسیون ایفا کند . با تقسیم فضا از طریق دیوارها و دیوارکشی بین مقاطع مختلف کاری ، می‌توانید فضایی با چند کاربری طراحی کنید .
در سیستم طراحی سنتی ، چه در منازل و چه در محیط‌های کاری و اداری ، هر فضا به‌وسیله چهار دیوار محصور و فعالیت‌ها در داخل چهار دیواری‌ها انجام می شود . در عصر حاضر با تغییراتی که در سبک زندگی و تکنولوژی روز و به تبع آن در اندازه و مساحت فضاها ایجاد شده ، تعریف چارچوب فعالیت‌ها نیز تغییر کرده است .
امروزه تقسیم فضا به‌صورتی انجام می‌شود که جریان سیال انرژی و سبک معماری و طراحی داخلی در کل مجموعه ، قابل حرکت و رویت باشد و وحدت طراحی فضا به‌وسیله دیوارهای بلند جدا کننده ، از بین نرفته است . این‌گونه تقسیم‌بندی ، به ویژه در سیستم‌های اداری که مجزا هستند اما اشراف مدیریت به کل سیستم وجود دارد ، تقسیم‌بندی شناور نامیده می‌شوند و نوع جداسازی را پارتیشن‌بندی شناور می‌نامند .
پارتیشن (Partition) به معنی جداسازی و قسمت‌بندی است . در دهه‌های گذشته این پارتیشن‌ها که اغلب از چوب ساخته می‌شدند به صورت مجموعه‌ای بلند تا سقف امتداد می‌یافتند و در نهایت ، طبقات آن ، فضایی برای قرار دادن اشیاء تزئینی که از دو سو قابل رویت بودند به‌شمار می‌رفت . این جداکننده ها اغلب در میان دو فضای پذیرایی و نشیمن تعبیه می شدند .
برای ایجاد پارتیشن در فضا ، پلان فضای مذکور را ترسیم کنید ، مقیاس را در اندازه و محل قرارگیری پارتیشن مدنظر قرار دهید ، پس از بررسی سیرکولاسیون (محدوده تردد و رفت و آمد) در پلان و تطبیق اندازه پارتیشن با متراژ فضا و تصمیماتی درباره رنگ و فرم آن، می‌توانید پارتیشن‌ را در فضا اجرا کنید .
می‌توانید پارتیشن‌ را در فضاهای مسکونی برای کاربری‌های زیر استفاده کنید :
جداسازی فضای ورودی از فضاهای دیگر
جدا‌سازی فضای هال و پذیرایی
جدا‌سازی پذیرایی از غذا خوری
پنهان کردن قسمت‌های قناس فضا، ستون‌های قرار‌گرفته در مرکز یا فضاهایی با دیوار کج
برای فضاسازی در اتاق خواب‌های بزرگ و تبدیل آن به دو اتاق تو در تو مثلا اتاق کار و فضای کار یا قسمت خواب و فضای تعویض لباس و…..
امروزه انواع متنوع و متعددی از پارتیشن در بازار موجود است که مانند دیوار ، نقش جدا کننده را در فضا ایفا می‌کند و از طرفی به‌علت تنوع در فرم ، اندازه ، نوع کاربری ، متریال ، رنگ ، بافت و … .
عنصری کامل کننده در طراحی فضا به شمار می‌آید . استفاده از پارتیشن‌بندی در فضاهای مسکونی علاوه بر کاربرد ، جنبه دکوراتیو نیز دارد . مخصوصا در فضاهایی با متراژ کم، نوع پارتیشن نباید باعث کوچک شدن فضا شود . پارتیشن‌ها یا جدا کننده‌ها می‌توانند با ارتفاع بسیار کوتاه نصب شوند . در این حالت به‌صورت دیوارک عمل کرده و معمولا در محیط‌های یکپارچه مانند هال و پذیرایی برای جداسازی دو فضا به‌کار می‌روند .
نوع کوتاه پارتیشن که روی زمین قرار می‌گیرد مانند پانل‌ها ، معمولا ثابت نصب می‌شوند ، اما نوع متحرک آنها مناسب‌تر ‌هستند زیرا می‌توانید محل قرارگیری آن را با تغییر چیدمان تغییر دهید . از سطح روی این پارتیشن‌ها می‌توانید به‌ عنوان محلی برای قرار دادن المان‌های تزئینی استفاده کنید . این‌گونه پارتیشن‌ها معمولا دو سویه طراحی و ساخته می‌شوند و می‌توانند برای هر دو سمت فضا جنبه دکوراتیو داشته باشند .

برچسب ها

 • برچسب های این مطلب
 • مطالب مرتبط

 • شاید این مطالب هم به دردتان بخورد .. !
 • دیدگاه ها

 • دیدگاه های خود را با ما در میان بگذارید
 • دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

  نوشته‌های تازه