عمران

معماری

طراحی سازه

تحلیل سازه

انجام پروژه های دانشجویی
اموزش نرم افزار های عمران
پیام مدیریت : هر گونه کپی برداری از مطالب بدون ذکر منبع با لینک پیگرد قانونی به همراه خواهد داشت .

کنترل لوله کشی های ساختمان

 • دسته بندی: مقالات عمران و معماری
 • ۴۹ views بازدید
 • کنترل لوله کشی های ساختمان

  آزمایش نشت شبکه لوله کشی آب مصرفی ساختمان طبق بند 16-4-9-2 مبحث 16 مقررات ملی ساختمان الزامی است. پیش از انجام آزمایش و تأیید لوله کشی هیچ یک از اجزای لوله کشی نباید با عایق یا اجزای ساختمان پوشانده شوند. در هنگام آزمایش همه اجزای لوله کشی باید آشکار و قابل بازرسی باشد.

  پس از خاتمه لوله کشی و قبل از نصب لوازم بهداشتی باید دهانه های باز به طور موقت بسته شود و لوله کشی به تدریج با آب پر شود و کاملا هواگیری شود. قبل از اقدام به آزمایش باید شبکه لوله کشی به مدت حداقل دو روز پر از آب نگه داشته شود.

  ⚠️آزمایش باید با فشار آب و تلمبه مخصوص مجهز به فشار سنج با فشار حداقل 10 بار انجام شود و فشار سنج در بالاترین قسمت لوله کشی مورد آزمایش نصب شود. مدت آزمایش یک ساعت است و در صورت بروز عیب، باید رفع عیب انجام شده آزمایش تکرار شود.

  علاوه بر آزمایش قسمت به قسمت یا کامل لوله کشی، باید پس از خاتمه کار و نیز پس از نصب لوازم بهداشتی، آزمایش فشار با آب انجام گیرد.
  آزمایش لوله کشی فاضلاب بهداشتی ساختمان طبق بند 16-5-5-1 مبحث 16 مقررات ملی ساختمان الزامی است.
  آزمایش لوله کشی در دو مرحله، قبل از نصب لوازم بهداشتی و بعد از نصب لوازم بهداشتی به مدت 15 دقیقه انجام خواهد شد. قبل از انجام آزمایش و تأیید لوله کشی نباید هیچ یک از اجزای لوله کشی با رنگ یا اجزای ساختمان پوشیده شود. به هنگام آزمایش باید تمام اجزای لوله کشی فاضلاب آشکار و قابل بازرسی باشد.

  آزمایش با آب به صورت قسمت به قسمت (یا یکجا) انجام خواهد شد. فشار آزمایش 3 متر ستون آب (3/0 بار) است و در خلال آن هیچ یک از قطعات و اتصالات نباید از خود نشت نشان دهند (تست شامل لوله هواکش نمی شود). آزمایش نهایی با هوا انجام می شود و در خلال آن لوله هواکش و لوله تخلیه مسدود و هوا با فشار 25 میلی متر ستون آب (025/0 بار) به شبکه تزریق می شود که به مدت 15 دقیقه نباید از خود کاهش فشار نشان دهد.


  توضیحات و راهنمای نصب :
 • ۰ نظر
 • مهندس شکوهی نیا


 •